Технологія виготовлення мінераловатної теплоізоляції

Виробництво сучасної мінераловатної теплоізоляції - процес високотехнологічний, що дозволяє отримати на виході якісну продукцію. Принцип виробництва мінеральної вати має свої технологічні нюанси в залежності від виду утеплювача.

Штапельне скловолокно виготовляється з силікатного розплаву з високим вмістом кремнезему. Основні компоненти шихти (суміш вихідних матеріалів)  — кварцовий пісок, доломіт і глинозем. Шихта подається пневмотранспортом в плавильну газову піч, де плавиться при температурі 1500 °С, перетворюючись в рідке скло. Потім ця маса потрапляє в чаші центрифуговальної машини. Чаші мають безліч отворів діаметром 4-5 мікрон, через які, за рахунок відцентрової сили, вилітає рідке скло і застигає у вигляді скляних волокон. Поверх волокон розпилюють сполучне, що сприяє зміцненню структури матеріалу і склеювання волокон. Крім сполучної речовини, на волокна наносять спеціальні добавки для поліпшення властивостей ізоляційного вироба. Наприклад, знижуючи пилоутворення або гідрофобізуючі, для зниження водопоглинання.

З отриманої стекловатної маси формуються вироби потрібної товщини і щільності, які надходять на термічну обробку в камеру полімеризації, де вони обробляються гарячим повітрям при температурі 200-230 °С. Після полімеризації сполучних речовин матеріал набуває необхідну жорсткість. Потім утеплювач зі скловолокна ріжеться по заданих розмірах.

Для виробництва кам'яної вати використовують гірські породи габро-базальтового типу і їх аналоги. Вихідну сировину обробляють до отримання необхідного мінерального, фракційного складу, вологості. Потім поміщають в піч, де воно плавиться при температурі 1500 °С. На наступному етапі розплав подається на центрифугу, де під дією відцентрових сил утворюється волокно, повітряним потоком його видувають в камеру волокноосадження, де обробляють синтетичним сполучним, яке скріплює волокна, а також спеціальними хімічними добавками, що поліпшують властивості ізоляційного матеріалу. Отримана маса формується в виріб, де волокна розташовані в декілька шарів. Її подпресовують, а потім направляють в камеру термообробки, де відбувається полімеризація сполучного. На кінцевому етапі виробництва утеплювач ріжеться по заданих розмірах.